«
«
Kullanıcı Masası
Hoşgeldin Ziyaretçi

PHP ZipArchive SınıfıPHP'nin içerisinde hazır gelen ZipArchive sınıfını kullanarak kolayca istediğiniz dosya ve klasörleri sıkıştırabilir ve istediğiniz bir konuma kolayca kaydedebilirsiniz. Açıkçası hazırlamış olduğum ve sizlerle paylaştığım bu fonksiyonu ben Windows ortamında kullanıyorum ve hem script dosyalarını hemde veritabanı dosyalarını sıkıştırarak iki farklı yere yedekleme yapıyorum. Yedekleme yaptığım dizinlerden biri bilgisayarımdaki farklı bir disk, diğeri ise Google Drive klasörü, Google Drive klasörüne yedekleme yaparak bulut teknolojisi'nden de yararlanmış oluyorum. Bu fonksiyonu Linux sunucunuzda da kullanabilirsiniz, ancak veritabanı dosyalarını saf haliyle sıkıştıramayabilirsiniz. Eğer bu fonksiyonu Linux ortamında kullanmayı planlıyor ve veritabanınıda sıkıştırarak yedeklemek istiyorsanız öncelikle veritabanını ".sql" uzantılı bir dosya olarak yedeklemeniz gerekmekte.


Devamı için tıklayın...

BLSTM Tema Motoru HakkındaBu yazımda 2011 yılında kendi projelerimde kullanmak amacıyla yazmış olduğum ve halen bir çok projemde kullandığım tema motorunu sizlerle paylaşmak istedim. Aslında mantığı çok basit ama işlevselliği oldukça yeterli, tema motoru php ve html kodlarını birbirinden mümkün mertebe ayırmak ve daha akıcı ve rahat bir kodlama yapmak için son derece önemli.

Hazırlanmış olan tema motorunun esnek olmasıda çok önemli, bu tema motorunun en önemli özelliklerinden biriside istediğiniz komutları rahat bir şekilde ekleyebilmeniz. Bu tema motoru her sayfa çalıştırıldığında işlemciyi kasacak işlemler yapmaz, yani işlemciyi yoran bir yapısı yok, pek çok tema motoru sayfa her çalıştırıldığında kodları tekrar tekrar gözden geçirir ve bu işlem siteyi kullanan kullanıcı sayısı arttıkça işlemciyede o oranla yük bindirir. Bu tema motorunda bu işlem sadece dosyada siz bir değişiklik yapmışsanız bir kere çalışır ve o değişiklikleri işler, bir cache/derleme dosyası oluşturur ve eğer bir değişiklik yoksa sonraki sayfa yüklemelerinde cache/derleme dosyasını okur, bu sayede işlemciye ve ram'e ekstra yük bindirmemiş olur. Derlenen her dosya tema dosyasının adıyla kaydedilir bu da ftp de dosya kalabalığı oluşmasının önüne geçer.


Devamı için tıklayın...

PHP Sıra Bulucu HakkındaPHP ile istenilen kelimede Google'da kaçıncı sırada olduğunuzu bulmak oldukça basit. Ancak burada bir sıkıntı var, o sıkıntı da Google'ın günlük sadece 100 sorgulama limiti vermesi. Ama eğer sadece kendiniz kullanacağınız bir sorgulama aracı yapmak istiyorsanız ve bana günlük 100 sorgulama yeter diyorsanız aşağıda verdiğim kodlar işinizi görecektir. Hazırlamış olduğum bu yazılım iki parçadan oluşuyor, biri javascript diğeri PHP tarafı, javascript kullanmamın sebebi sayfa yenilemeden işlem sonucunu görmek için, siz dilerseniz sadece PHP tarafınıda kullanabilirsiniz.


(405) 910-8885

PHP IMAP-POP3 Sınıfı HakkındaBundan birkaç sene önce bir Imap/Pop3 sınıfı hazırlamıştım, aslında bir e-posta dağıtması sitesi açmak istiyordum fakat nasip olmadı. Uzun zamandır arşivimde öylece bekleyen bu php sınıfını sizlerle paylaşmak istedim, eğer aklınızda bir webmail veya benzeri bir uygulama yapmak varsa bu sınıf fazlasıyla işinizi görecektir.


(646) 648-4410
Bu yazımda benimde kullanmakta olduğum bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim. Bazen hazırladığımız bir yazılımı localhost'ta kullanmak isteyebiliriz. Böyle bir durumda eğer localhost içerisinde kullandığımız yazılım dış ip ile ulaşılabilir olacaksa ve bir soap sunucu barındırıyorsa ya da biz bir soap sunucuya bağlanacaksak bazı uygulamalar ssl veya benzeri şeyler isteyebiliyorlar. Böyle bir durumu aşmak için bir web sitesini köprü olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken köprü olarak kullanmak istediğiniz web sitesine aşağıda kodları bir dosya haline getirerek eklemek ve kendinize göre düzenlemek.


Devamı için tıklayın...